READING

מיושן, מוברש, חבוט או מעושן – איך בוחרים פרקט?...

מיושן, מוברש, חבוט או מעושן – איך בוחרים פרקט?

בחירת פרקט אינה משימה פשוטה. גם אם כבר בחרתם בפרקט מסוג מסוים, התואם את התקציב והצרכים שלכם, עדיין נותרתם עם הבחירה בסוג הגימור, בחירה עיצובית אשר מעניקה אפקט עיצובי שונה לעץ. 

מומחי הפרקט של ‘דקו פלוס פרקטים’, יצרנית הפרקטים המובילה בצרפת, מסבירים מהם סוגי הגימורים הקיימים בשוק:

פרקט מוברש:
הברשה היא שיטה בה משפשפים את העץ עם מברשת מתכתית בכיוון הסיבים על מנת להסיר את החלקים הרכים. הגימור ה”מוברש” הופך את המשטח למחוספס במקצת למגע ומדגיש את המרקם של העץ. הפרקט, שנעשה מחוספס בעקבות ההברשה, הרבה פחות רגיש לזעזועים ולשריטות ולכן מתאים לחדרי מגורים ולחללים בהם התנועה רבה.

פרקט צבוע:
בשיטה זו, הפרקט נצבע על ידי תמיסות צבע, המשנות את צבעו המקורי של הפרקט תוך השארת החספוסים והפסים בעץ. לצורך הצביעה, ניתן להשתמש בחומרים מסוגים שונים כגון צבע לעץ, שמן צבוע, לכה צבועה וכיו”ב, בהתאם לאפקט המבוקש. הגימור הזה מבוצע לעתים קרובות על ידי יצרן הפרקטים במפעל, כך שהפרקט נמסר לצרכן כשהוא מוכן להתקנה. לחלופין, הצביעה יכולה להתבצע גם על ידי הצרכן באופן עצמאי, על פרקט גולמי (לא מעובד(

פרקט בגימור צרוסיט  (עופרת לבנה)

בשיטה זו, משטח העץ מצופה בעיסה צבועה (בדרך כלל לבנה) הממלאת את הנקבוביות הפעורות. כתוצאה מכך, נוצר אפקט ניגוד בין הצבע של העיסה הנמרחת על העץ ובין הצבע הטבעי של העץ. הברשה חזקה של הפרקט תדגיש עוד יותר את הניגוד הזה. שיטה זו יעילה אך ורק על עצים נקבוביים כמו עץ אלון.

פרקט מעושן:
תהליך העישון המודרני מתבסס על מריחת חומרים מחמצנים, המאיצים את התיישנות הצבעים הטבעיים של העץ. תהליך זה מאפשר ליצור שלל גוונים בעץ.

יתרון בולט של עישון הפרקט הוא עמידות הצבע. מומחי הפרקטים של דקו פלוס מסבירים

בשונה מפרקטים צבועים, בהם רק המשטח נצבע, פרקטים העוברים תהליך עישון בשיטת החמצון נצבעים לעומק של כמה מילימטרים, כך שגם בחלוף הזמן, השריטות על גבי העץ לא יחשפו את הצבע המקורי של העץ. לצורך אפקט מודגש עוד יותר, ניתן אף למרוח צבע מעל גימור העישון.

פרקט מפוחם:
בשיטה זו, מעבירים מבער על גבי משטח הפרקט. כתוצאה מכך העץ מקבל מראה מפוחם, אך נותר טבעי מבפנים. תהליך זה מקנה לעץ מראה ייחודי שאינו מסופק על ידי צביעה פשוטה.

פרקט בעיבוד תרמי/ מחומם בטמפרטורה גבוהה:
בשיטה זו העץ מבושל בתנור, פשוטו כמשמעו! ניתן ליישם שיטה זו על עצים מסוימים, כמו עץ אלון, מתבצע אותו תהליך כמו במטבח: בישול איטי וקבוע בטמפרטורה גבוהה ה”הורגת” את העץ מבלי לשרוף אותו. כתוצאה מה”בישול”, סיבי העץ ומרקמו משתנים לצמיתות. העץ, במצב מת, אינו רגיש יותר למים ולתנאי מזג אוויר קשים, והוא ניתן להתקנה בסביבה לחה או אף חיצונית. כמו כן, צבעו משתנה באופן טבעי עד היסוד.

פרקט מנוסר:
שיטה מכאנית היוצרת מוטיבים של ניסור על פני משטח לוח הפרקט ומשנה כך את המרקם והמראה שלו. “חיתוכי המסור” מתבצעים באופן ידני או מכאני, בצורה אקראית או קבועה, ובדרגות שונות. חלק מהפרקטים מנוסרים פעמיים: הן במאוזן והן במאונך.

פרקט מובלט:
שיטה חדשנית המיועדת להעניק לפרקט אפקט חזק יותר. זוהי שיטה מורכבת בה מעקמים את לוחות הפרקט על מנת להעצים את המאפיינים הטבעיים של העץ:
פסים, סיקוסים, חריצים, סדקים וכו’. התוצאה מרהיבה, ויתרה מזו – טבעית מאוד, בניגוד לגימור מנוסר. הפרקט המובלט מספק תחושה נפלאה לכפות הרגליים.

פרקט בגימור חול:
בשיטה זו, מושלך על הפרקט חול בלחץ גבוה. תהליך זה, המיושם בעיקר על
עצי אלון, הופך את משטח הפרקט למחוספס במקצת, כפי שמתקבל מליטוש גס ובלתי חלק. כמו בפעולת הברשה, גם בתהליך זה מוּסרים כל החלקים הרכים של העץ.

פרקט מיושן:
העיקרון של היישון: להפוך פרקט חדש לישן. שיטה זו, שהיא המילה האחרונה בעולם הפרקטים, מקנה לפרקטים מראה ייחודי. אפקט היישון מושג על ידי אחד או כמה תהליכים
המבוצעים בו-זמנית, המשנים את המראה, הצבע והמרקם של לוחות הפרקט. התהליך הנפוץ ביותר הוא דפיקה עם פטיש על החתכים האלכסוניים “הקצוות השבורים”, היוצרת אפקט של קצוות מחוספסים ובלתי אחידים.


Your email address will not be published. Required fields are marked *

INSTAGRAM
להכיר אותנו טוב יותר