READING

מדריך להתקנת פרקטים גושניים ורב-שכבתיים בהדבקה...

מדריך להתקנת פרקטים גושניים ורב-שכבתיים בהדבקה

התקנה בהדבקה היא הנפוצה ביותר מבין השיטות להתקנת פרקטים. שיטה זו, מהירה וקלה, מתאימה הן לפרקטים גושניים, בכל העוביים, והן לפרקטים רב-שכבתיים. התקנה בהדבקה מאפשרת בידוד אקוסטי מצוין המתחזק לעתים על ידי שימוש בחומרי בידוד מתאימים, והיא ניתנת ליישום על כל סוגי התשתיות: מדה מתפלסת, בטון, מרצפות קרמיקה, ואף פרקט קודם. בחדרים לחים וברצפות בעלות מערכת חימום/ קירור תת-רצפתי, התקנת הפרקט חייבת להתבצע רק “בהדבקה מלאה”. בחדרים יבשים, ניתן להשתמש בשיטת התקנה של “פסי דבק”.

דרישות מקדימות:
כדי שהפרקט יותקן בהצלחה, יש לעמוד באופן מושלם בדרישות המקדימות ההכרחיות מבחינת תנאי האחסון, רמת הלחות של הסביבה, הידרומטריה של התשתית, פלנימטריה ומשקי ההתפשטות. למידע נוסף, עיינו בחלק “התקנת הפרקט: תנאים מקדימים הכרחיים לצורך התקנה מוצלחת”.

הכנת התשתית:

לפני ביצוע ההתקנה, הצטיידו בציוד הנחוץ: דבק על בסיס פוליאוריטן או מסוג MS Polymer חוט , גיר כחול, חוצצים מעץ באורך של 8 מ”מ, מרית מחורצת ומסור. התשתית חייבת להיות נקייה לגמרי. יש לסלק ממנה אבק באופן יסודי. התוו בחדר 2 קווים ניצבים זה לזה על מנת שתוכלו להתחיל את ההתקנה  במרכז החדר. הניחו סרגל לאורך הציר והדביקו דבק על שטח של 1 מ”ר (היעזרו בחוט גיר  כחול לצורך הסימון).

התקנת הפרקט:

ישנם שני סוגים של התקנה בהדבקה: התקנה בהדבקה מלאה והתקנה באמצעות “פסי דבק” ( הדבקה חלקית).

התקנה בהדבקה מלאה:
מרחו בקפידה דבק על התשתית בעזרת מרית מחורצת מתאימה תוך כדי ביצוע תנועות יד מוצלבות. מרחו בכל פעם דבק רק על מטר רבוע כדי שהדבק לא יתייבש עד להתקנה עצמה. שיטה זו מתאימה הן לחדרים יבשים והן לחדרים לחים, ולרצפה בעלת מערכת חימום ו/או קירור תת-רצפתי.

התקנה באמצעות פסי דבק:
פסי הדבק חייבים להיות בקוטר של 6 מ”מ לפחות ובמרחק של  10  עד 15 ס”מ זה מזה. יש להניח את לוחות הפרקט בניצב לפסי הדבק. שיטה זו יוצרת גובה מינימאלי בין הרצפה הקודמת לרצפה המותקנת, תוך כדי פיצוי על הפרשי גובה של כמה מילימטרים במשטח. באמצעות פסי דבק, ועל ידי הוספת שכבה תחתונה מחומר עמיד מיוחד, ניתן לשפר את הספיגה האקוסטית. התקנה באמצעות פסי דבק אינה מומלצת בחדרים לחים. כמו כן, התקנה זו אסורה על רצפות בעלות מערכת חימום/קירור תת-רצפתי.

הניחו חומר בידוד מתאים. בהתקנת פרקט על רצפה בעלת חימום/קירור תת רצפתי או בחדר לח, – חובה להדביק שכבת בידוד בהדבקה מלאה. הציר המרכזי בחדר ישמש כנקודת ההתחלה של התקנת הפרקט.

לפני הדבקת הלוחות, הניחו אותם על הרצפה כדי לוודא שהם בגודל הרצוי. הדביקו את לוחות הפרקט תוך כדי יישור בעזרת סרגל, שאותו תסירו בהדרגה. השתמשו בדבק מתאים לפרקטים. התצרוכת צריכה להיות 1 ק”ג 1.3 ק”ג/מ”ר מקסימום בהתקנה – בהדבקה מלאה, ו 1בקבוק/מ”ר בהתקנה באמצעות פסי דבק.

בעזרת פיסת עץ, הדקו בחוזקה כל לוח על מנת שהוא יידבק היטב למצע.
הסירו באמצעות מטלית את שאריות הדבק הנותרות. מרחו את הדבק בשטח קטן תוך כדי שאתם מוודאים את הזוויות הישרות ואת היישור של הלוחות.
השתדלו לסיים את ההתקנה של הפרקט בחדר במהלך אותו יום.
השאירו בשוליים, לאורך הקירות ולאורך כל מחיצה אחרת, את מרווח ההתפשטות הנדרש.

שימו לב: במקרה שאתם מדביקים שכבת בידוד לפרקט באופן נפרד (הדבקה כפולה), התצרוכת צריכה להיות 1,000 גרם/ מ”ר מקסימום בהדבקה אחת, ו- 1,000 גרם/ מ”ר מקסימום בהדבקה שנייה.

סיום ההתקנה:

הסוו את מרווח ההתפשטות בשוליים באמצעות פנלים או מסילות כיסוי המותאמים לפרקט שלכם.
סתמו את המקטעים מסביב למסגרות הדלת ולצינורות באמצעות דבק שפכטל.

הפרדת החדרים:
במקרה שבחדרים הסמוכים ישנו חיפוי השונה מהפרקט שהותקן זה עתה, יש להשתמש לצורך ההפרדה בספי חיבור, או בספי מדרגה אם קיימים הפרשי גובה בין הרצפות.
במקרה שהרצפות של החדרים הסמוכים מחופות באותו סוג של פרקט, ניתן להניח לוחות פרקט בכיוון הפוך לצורך אפקט דקורטיבי. אפשרי בהחלט גם לחפות רצפות של כמה חדרים באותו פרקט, מבלי לסמן הפרדה, בתנאי שהפרקט מקביל לקירות בכל החדרים. אם אין זה המקרה, רצוי לסמן את ההפרדה, שאם לא כן, עלולה להתקבל תוצאה בלתי אסתטית.

גימור הפרקט:

פרקטים שהוסף להם גימור במפעל והם מוכנים להתקנה: אין צורך להעניק להם טיפול מיוחד, אלא אם כן מצוין אחרת על ידי היצרן. ככלל, פרקטים המוגנים על ידי שמן טבעי מצריכים שכבת הגנה נוספת אחרונה לאחר התקנתם.
פרקטים גולמיים: קיים מגוון רחב של גימורים שנועדו להגן על הפרקט שלכם ולייפות אותו: גימור שמן, גימור לכה, צביעה וכו’. לפני הוספת גימור ההגנה, חובה לבצע ליטוש מוקפד מאוד לפרקט. יש לחזור על הפעולה פעמיים לפחות, ובמקרים מסוימים אף שלוש פעמים.
שימו לב: מומלץ להוסיף את הגימור לפרקט לפני הנחת הפאנלים בשולי רצפת הפרקט (לאחר ייבוש מלא כעבור 48 שעות בערך). – משך זמן ייצוב הפרקט לאחר ההתקנה: 8 ימים לפחות.

הוראות התקנה אלו ניתנות למטרת מידע וללא אחריות של חברת “Décoplus” .
הוראות אלו יאפשרו לכם להתקין ביעילות את הפרקט החדש שלכם בעצמכם. עם זאת, במידה
וצצות בעיות כלשהן, רצוי להסתייע באיש מקצוע לבל תיגרם פגיעה בלתי הפיכה בחיפוי החדש שזה
עתה רכשתם.


INSTAGRAM
להכיר אותנו טוב יותר