READING

מדריך להתקנת פרקטים רב-שכבתיים ופרקטי למינציה בשיט...

מדריך להתקנת פרקטים רב-שכבתיים ופרקטי למינציה בשיטת ההתקנה הצפה

בחירת פרקט אינה משימה פשוטה. בבואכם לרכוש פרקט, עליכם לברר נקודות שונות כגון: לאיזה שימוש הוא מיועד מהו סוג ההתקנה שלו כיצד יש לתחזקו הכינה עבורכם מדריך קניה. בדפים “Décoplus” כדי לעזור לכם לעשות את הבחירה הנכונה, חברת אלו אתם תמצאו תשובות לכל השאלות הרלוונטיות העשויות לעלות בנושא זה לפני קבלת החלטה

מדריך להתקנת פרקטים רב-שכבתיים ופרקטי למינציה בשיטת ההתקנה הצפה הערה: פרקטים רב-שכבתיים ופרקטי למינציה אינם מתאימים לחדרים לחים כמו חדרי אמבטיה או סאונות.
התקנת פרקט צף (או: “התקנה צפה”) היא השיטה המהירה ביותר והקלה ביותר לביצוע ללא-מקצועניים, והיא נגישה לכל מי שבעל “ידיים טובות”.
העיקרון הוא פשוט מאוד: כל שצריך לעשות הוא להצמיד את לוחות הפרקט באמצעות הדבקה או חיבור של החריצים והלשוניות. בשיטה זו, לוחות הפרקט עצמם אינם מחוברים כלל לתשתית הרצפה, ומכאן השם – “התקנה צפה”. שיטת ההתקנה הצפה מאפשרת את הגמישות הרבה ביותר בכיסוי של חיפוי רצפה קודם (פרקט ישן, רצפת פלסטיק, שטיח מקיר לקיר בעל שיער נמוך, מרצפות קרמיקה, רצפת אבן וכו’ ) ללא צורך להסירו.

דרישות מקדימות:
כדי שהפרקט יותקן בהצלחה, יש לעמוד באופן מושלם בדרישות המקדימות ההכרחיות מבחינת תנאי האחסון, רמת הלחות של הסביבה, הידרומטריה של התשתית, פלנימטריה ומשקי ההתפשטות. למידע נוסף, עיינו בחלק “התקנת הפרקט: תנאים מקדימים הכרחיים לצורך התקנה מוצלחת”.

הכנת התשתית:
לפני ההתקנה, הצטיידו בציוד הנדרש: סרט מדידה, עיפרון, מסור, פטיש (במשקל של 500 גרם לכל הפחות ), פיסת עץ לפילוס, פסי משיכה, חוצצים, חגורת התקנה, זוויתון, חוט גיר כחול, וכן ויריעות פוליאתילן (לפרקטי למינציה בלבד).
לצורך הדבקת לוחות הפרקט, הצטיידו בבקבוק דבק אחד לכל מטר רבוע. בדגמי פרקטים המבוססים על שיטת ה”הקלקה”, אין צורך בדבק לחיבור החריצים והלשוניות.
שכבת בידוד תחתונה הינה נחוצה כדי להשלים את ההתקנה. שטיח מקיר לקיר תקין, נטול עובש ובעל שיער נמוך, יכול לשמש כשכבת בידוד תחתונה.

סמנו שני קווים ניצבים זה לזה על מנת להתחיל בהתקנה במרכז החדר. הציבו סרגל לאורך הציר ומרחו דבק על שטח של 1 מ”ר (השתמשו בחוט גיר כחול לצורך הסימון).

התקנת פרקט רב-שכבתי או פרקט למינציה:

1. התחלה: ודאו שהלוחות לא ניזוקו במהלך ההובלה. לאחר ניקוי יסודי של משטח הרצפה, פרשו יריעות פוליאתילן (שתי יריעות יכסו בצורה חופפת שטח של 20 ס"מ לפחות ) והניחו את השכבה התחתונה.
2. שורה ראשונה: התחילו להציב את הלוחות בפינה השמאלית. הצד של הלשונית צריך להיות מכוון כלפי הקיר. הקפידו שהצד הקצר של הלוח יהיה במרחק של 10-8 מ"מ בערך מהקיר. את הצד הארוך ניתן למקם לאחר שהותקנו שלוש השורות הראשונות (שמרו על מרחק של 10-8 מ"מ ). אם הקיר אינו ישר, יהיה צורך להתאים את הלוחות לצורת הקיר: הוציאו את השורה הראשונה, נסרו את הלוחות של השורה הראשונה לכדי הצורה הרצויה, ולאחר מכן הניחו אותם מחדש על ידי החלקתם מעל הלוחות שכבר התקנתם.
3. הרכיבו את הלוח השני בחריץ של הראשון. השלימו את כל השורה הראשונה באותו אופן.
4. הציבו את הלוח האחרון כאשר הצד הדקורטיבי מופנה כלפי מטה, והצד הקצר – ללא החריץ – כלפי הקיר. המרחק בין לוח הפרקט לקיר חייב להיות בין 8 ל 10- מ"מ לכל הפחות. סמנו את קו החיתוך במקום שבו יש לנסר את הלוח.
5. כדי לנסר את הלוחות: הציבו את הצד הדקורטיבי של הלוח על גבי משטח העבודה וחתכו אותו על פי המידות המתאימות באמצעות מסור אנכי. אם אתם משתמשים במסור ידני, הלהב שלו חייב להיות בעל שיניים עדינות. במקרה זה, נסרו את לוחות הפרקט כשהצד החיצוני (העליון ) מופנה כלפי מעלה.
6. התחילו את השורה השנייה: השתמשו בשארית הלוח המנוסר, החייבת להיות באורך מינימאלי של 30 ס"מ. אם היא אינה מגיעה לאורך זה, השתמשו בלוח חדש שאותו תנסרו לשניים. הקפידו תמיד שהמַחְבָּרִים בקצוות של הלוח יהיו במרחק של 30 ס"מ לפחות זה מזה.
7. המשיכו בהתקנה: הציבו את הלוח בסמוך לשורה הקודמת. לחצו לכיוון קדימה והרכיבו על ידי הורדה לרצפה.
8. קחו לוח חדש,A והחליקו אותו מעל השורה הקודמת תוך כדי הצבת הצד הארוך של הלוח באלכסון. הקפידו שהצד הקצר של לוח הקפידו שהצד הקצר של לוח A חליק היטב על הצד הקצר של לוח השעינו את הלוח .B השעינו את הלוח והצניחו אותו על הרצפה.
9.לפני הנחת השורה האחרונה: מדדו ונסרו את הלוחות. השאירו מרווח של 10-8 מ"מ בין הלוחות
ובין הקיר.
10. צנרת: מדדו את הקוטר של הצינורות ונקבו בלוח הפרקט חור שקוטרו גדול ב 11- מ"מ מזה של הצינורות. חתכו בהתאם לאיור, והציבו את לוח הפרקט במקום. הניחו לאחר מכן את הפיסה שנחתכה במקומה.
11. מסגרת של דלת: נסרו עם מסור את תחתית המסגרת של הדלת, תוך שימוש בלוח הפרקט כבסיס, כך שהוא יוכל להיכנס מתחתיה.
12. כדי לנתק לוחות המחוברים זה לזה בשיטת ההקלקה: הזיזו את השורה האחרונה כלפי מעלה והוציאו את הצד הארוך של הלוח מהשורה הקודמת. הניחו למטה את הלוחות ונתקו את הצדדים הקצרים על ידי החלקתם. הלוח הראשון חייב להיות מונח בצורה ישרה ועליו להיות מופרד מהקיר באמצעות חוצצים.

סיום ההתקנה:
הסוו את מרווח ההתפשטות בשוליים באמצעות פנלים או מסילות כיסוי המותאמים לפרקט שלכם.
סתמו את המקטעים מסביב למסגרות הדלת ולצינורות באמצעות דבק שפכטל.

הפרדת החדרים:
במקרה שבחדרים הסמוכים ישנו חיפוי השונה מהפרקט שהותקן זה עתה: השתמשו לצורך ההפרדה בספי חיבור, או בספי מדרגה אם קיימים הפרשי גובה בין הרצפות.
במקרה שהרצפות של החדרים הסמוכים מחופות באותו סוג של פרקט, ניתן להניח לוחות פרקט בכיוון הפוך לצורך אפקט דקורטיבי. אפשרי בהחלט גם לחפות רצפות של כמה חדרים באותו פרקט, מבלי לסמן הפרדה, בתנאי שהפרקט מקביל לקירות בכל החדרים. אם אין זה המקרה, רצוי לסמן את ההפרדה, שאם לא כן, עלולה להתקבל תוצאה בלתי אסתטית.

גימור הפרקט:
פרקטים שהוסף להם גימור במפעל והם מוכנים להתקנה: אין צורך להעניק להם טיפול ספציפי, אלא אם כן מצוין אחרת על ידי היצרן. ככלל, פרקטים המוגנים על ידי שמן טבעי מצריכים שכבת הגנה נוספת אחרונה לאחר התקנתם.
פרקטים גולמיים: קיים מגוון רחב של גימורים שנועדו להגן על הפרקט שלכם ולייפות אותו: גימור שמן, גימור לכה, צביעה וכו’. לפני הוספת גימור ההגנה, חובה לבצע ליטוש מוקפד מאוד לפרקט. יש לחזור על הפעולה פעמיים לפחות, ובמקרים מסוימים אף שלוש פעמים.
שימו לב: מומלץ להוסיף את הגימור לפרקט לפני הנחת הפאנלים בשולי רצפת הפרקט (לאחר ייבוש מלא – כעבור 48 שעות בערך).
משך זמן ייצוב הפרקט לאחר ההתקנה: 8 ימים לפחות.

פרקט למינציה: אין צורך בגימור כלשהו.

הוראות התקנה אלו ניתנות למטרת מידע וללא אחריות של חברת “Décoplus” . הוראות אלו יאפשרו לכם להתקין ביעילות את הפרקט החדש שלכם בעצמכם. עם זאת, במידה וצצות בעיות כלשהן, רצוי להסתייע באיש מקצוע לבל תיגרם פגיעה בלתי הפיכה בחיפוי החדש שזה עתה רכשתם.


INSTAGRAM
להכיר אותנו טוב יותר